Zakład ubezpieczeniowy ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Nieszczęśliwe wypadki podczas jazdy samochodem mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego obowiązkiem w Polsce jest zakup ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to obejmuje rekompensatę różnych szkód, które powstały podczas stłuczki lub wypadku na drodze, zarówno szkód materialnych jak również osobowych. Trzeba pamiętać, iż polisa OC przydzielona jest do konkretnego samochodu, a nie właściciela. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest określony ustawowo tak więc w każdym gronie ubezpieczeniowym będzie to wyglądało podobnie.

 

Osoba poszkodowana podczas kolizji lub wypadku ma prawo domagać się naprawy samochodu albo ubiegać się się o wypłatę rekompensaty, która zostanie przeznaczona na naprawę. Istnieje wariant bezgotówkowy albo gotówkowy takiej wypłaty. W przypadku wariantu bezgotówkowego zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany pokryć cenę naprawy, a właściciel uszkodzonego pojazdu nie musi uczestniczyć w rozliczeniach. Osoba poszkodowana w stłuczce może też liczyć na pokrycie kosztów holowania auta do odpowiedniego warsztatu albo wynajmu samochodu zastępczego. Mnóstwo informacji dotyczących rozliczeń ubezpieczenia OC jest możliwość odnaleźć na ciekawym blogu robakubezpieczenia.pl. Warto wspomnieć, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania, a jeżeli nie dotrzyma tego terminu, musi zawiadomić o tym poszkodowanego. Ważne jest także to, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami musi w takiej sytuacji wypłacić bezsporną część rekompensaty, a wypłata pełnego odszkodowania nie może trwać więcej niż 90 dni od daty złożenia dokumentów o powstałej szkodzie. Bardzo istotną informacją jest również to, iż ubezpieczenie OC nie obowiązuje jedynie w sytuacji szkody powstałej podczas jazdy pojazdem.

 

Za szkodę, jaka powstała w związku z ruchem samochodu jest uważana też szkoda wyrządzoną podczas wysiadania a także wsiadania do auta. Tyczy się to także takich zdarzeń, jak rozładunek czy załadunek produktów oraz w trakcie garażowania albo postoju samochody. Ubezpieczenie OC ma liczne wyłączenia odpowiedzialności. Firma zajmująca się ubezpieczeniami ubezpieczeniowy1.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie szkody, które zostały wyrządzone w wiezionych ładunkach albo bagażach. Należy tu wymienić przede wszystkim stratę pieniędzy, biżuterii czy też innych wartościowych rzeczy. Tak więc, ubezpieczenie OC chroni kierowcę w pełnym okresie polisy. Winny wypadku lub kolizji drogowej może być pewnym, iż wszelkie wywołane przed niego uszkodzenia będą zrekompensowane w jego imieniu przez zakład ubezpieczeniowy. Należy tu wspomnieć, że wyróżnia się szkody całkowite oraz szkody częściowe. Szkoda częściowa polega na tym, iż awarie samochodu są minimalne oraz mamy możliwość je naprawić w opłacalny sposób.

 

Natomiast szkoda całkowita jest równoznaczna z tym, iż pojazdu całkowicie nie opłaca się naprawiać i przywracać jego stan pierwotny. Jest to zatem sytuacja znacznie bardziej skomplikowana dla właściciela. Należy wiedzieć, że szkoda całkowita oznacza, że zakład ubezpieczeniowy nie zajmie się naszym uszkodzonym autem, który po takim wypadku będzie już nazywany wrakiem. Zakład ubezpieczeniowy nie przejmuje go, ale zazwyczaj odlicza jego szacunkową wartość od sumy rekompensaty. Oczywiście właściciel wraku ma możliwość go sprzedać, co przeważnie oznacza wykorzystanie wielu nieuszkodzonych elementów wyposażenia w innym samochodzie.

Czytaj dalej: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *