Dawniej jedynym Bożonarodzeniowym drzewkiem była żywa choinka

W Kościele Rzymsko-Katolickim bardzo ważnym świętem jest Wielkanoc, w momencie kiedy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Natomiast to do Bożego Narodzenia przygotowujemy się o wiele bardziej i to na Boże Narodzenie czekamy z niecierpliwością.

Zastanawia mnie to, co jest takiego niesamowitego w tych świętach, że obchodzą je nawet osoby niewierzący lub jednostki innych religii (oczywiście osoby te pomijają wszelkiego typu aspekty religijne związane z tym okresem). Czy tych wszystkich ludzi fascynuje ta zimowa, surowa aura? Czy może koniec roku oraz związane z tym przemyślenia? Czy być może to, że (zwłaszcza na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) jest to czas, kiedy rodziny są ze sobą wyjątkowo blisko- przyjeżdżają do siebie, dzwonią i wysyłają kartki?

A może wszystko to razem tworzy taką niezwykłą atmosferę, która wciąż urzeka wiele osób? Dla każdego katolika odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – podczas świąt Bożego Narodzenia radośnie świętuje dzień, w którym Bóg jako człowiek schodzi na ziemię.

Tak niesamowite wydarzenie obowiązkowo musi zostać uczczone wieloma tradycjami, związanymi tylko z tym właśnie okresem czasu. Pamiętamy o tym, ażeby dom odpowiednio przygotować do świąt – na samym początku go gruntownie wysprzątać, a potem przyozdobić. I chociaż dzisiaj wszelkiego typu sklepy proponują różnorodne dekoracje świąteczne, jak przykładowo świąteczne wianki, czy dekoracje stołu, to natomiast nic nie zdoła zastąpić choinki.

Kiedyś jednym jedynym świątecznym drzewkiem była żywa choinka, a potem coraz częściej zastępowała ją sztuczna choinka – a ją z kolei reklamowano, jako jednorazowy i ekologiczny zakup. Jednak wkrótce wielu się przekonało, że „nie ma to, jak żywa choinka”, która wspaniale pachnie a także której wyglądu żadna sztuczna choinka nie zdoła zastąpić.

Dzisiaj wielu ludzi mieszkających na wsi, jeśli ma wystarczająco wielką działkę, sadzi sobie parę choinek, które co roku, przed Świętami, ścina. Takiego rozwiązania nie posiadają z pewnością osoby, które mieszkają w większych miastach. Czy istnieje jakiś sposób, żeby mieć żywe drzewko w blokowym mieszkaniu, w dodatku jeszcze nie posiadając dużego pojazdu, aby taką choinkę przewieź? A więc niektóre szkółki drzew oferują choinki wraz z dostawą. A więc również mieszkańcy Warszawy mogą nacieszyć się widokiem i zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy, że wstukają w wyszukiwarkę kluczową frazę: choinka dostawa Warszawa.

Mówi się, że jak żywą choinkę wniesie się do domu, to tak jakby już trwały Święta. Jednak jeszcze trzeba przyrządzić świąteczne dania a także wziąć się za ciasta. A choinkę, choć jest piękna, należy przyodziać w bombki i lampki. A pod choinką poukładać podarunki.

A wszystkie te kroki prowadzą do punktu kulminacyjnego – Kolacji Wigilijnej. Myślę, że bardzo istotnym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które przeważnie niezwykle wzrusza całą rodzinę. Po tym cała rodzina zasiada do wigilijnego stołu i spożywa dwanaście wigilijnych potraw. Ten uroczysty dzień kończy się niewątpliwie Pasterką, czyli mszą o północy.

I chociaż po wigilijnym dniu są nadal dwa dni świąt, to jakoś ona najbardziej nam zapada w pamięć. Zatem powinno się pielęgnować stare tradycje, ponieważ posiadają one w sobie niesamowitą moc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *