W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym do obróbki materiałem.

Kamieniarstwo jest jednym z działów rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, iż miałoby być inaczej, ponieważ istnieje ciągłe i duże zapotrzebowanie na przykład na pomniki i nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna a służyło też do innych celów niżeli służy obecnie. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną to znaczy to, iż kamienne bloki należy na początek wydobyć zaś następnie poddać je stosownej obróbce.

 

Obecnie wydobyte skalne bloki cięte są na różnej grubości płyty co zależy od ich późniejszego zastosowania. W następnej kolejności bloki są polerowane żeby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wtedy wycina się z nich potrzebne szczegóły, w których kolejny raz poleruje się obrzeża i powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie pomniki i nagrobki, ale też różne elementy budowlane, jakie także tworzone są z różnego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one częstokroć tworzone ze skał magmowych, albo metamorficznych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Spotkamy go na całym świecie częściach świata. W Polsce też możemy go spotkać na Górnym Śląsku, koło Krakowa i w Tatrach. Granit wykorzystywany jest np. w produkcji nagrobków i pomników. Jest też stosowany w budowlance, ale zdarza się to dużo rzadziej, dlatego że w budowlance najczęściej używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną i jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, biotytu a także skalenia potasowego. Granit może mieć różnorodne kolory, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a także mieć różne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest bardzo łatwym w obróbce kruszcem. Poza tym produkty wykonane z granitu są trwałe a także wyglądają estetycznie. To z tego powodu poza pomnikami oraz nagrobkami wykorzystuje się go coraz częściej również w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne a także jeszcze kilka innych elementów. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak wieki temu.

 

Obecnie postęp techniki doprowadził do tego, iż tą pracę w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różnorodne urządzenia, które pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednak ludzkie ręce oraz ludzka siła za każdym razem jest bardzo potrzebna. Z tego powodu osoby , które pragną działać w tym zawodzie powinny wyróżniać się bardzo dobrym stanem zdrowia a także niemałym zasobem fizycznej siły. Poza tym, jak w każdej pracy, tak również i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy oraz dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który tworzy najlepsze oraz funkcjonalne elementy, jak również konstrukcje ma szansę na utrzymanie się na rynku oraz dynamiczny rozwój. Dzisiaj na terenie RP na tym rynku też istnieje wielka rywalizacja oraz trzeba być konkurencyjnym pod każdym względem, aby utrzymać się w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *